Kredi Çekerek Ev Almak Günah Mı?

Bankaların gün geçtikçe çoğaldığı bir dönem yaşamaktayız. Bu dönem içerisinde öyle zamanlar yaşıyoruz ki, bankaları kullanmak cidden mümkün görünmüyor. Bildiğiniz gibi bankalar kredi kartları ve kredi paketleri ile müşterilerine borç para vererek, belli bir faiz oranı uygulanmış biçimde verdikleri ücretleri geri almaktadırlar. Dolayısıyla birçok Müslümanın da aklında ciddi bir soru işareti oluştu; kredi çekerek ev almak günah mıdır?

Müslümanların esas kitabı olan Kur’an-ı Kerîm’de faiz kesin bir dil ile yasaklanmıştır. Kutsal kitabımızda faiz “riba” adı ile adlandırılmaktadır ve Bakara Suresinin 275. Ayetinde bu konuya yer verilmiştir. Kur’an-ı Kerîm’de bu konu şu şekilde işlenmiştir: “Faiz (riba) yiyenler, şeytan çarpmış kimselerin cinnet nöbetinden kalktıkları gibi (kabirlerinden) kalkarlar. Bu hal onların, alım-satım da tıpkı faiz gibidir, demeleri yüzündendir. Halbuki Allah, alım-satımı helal, faizi ise haram kılmıştır. Artık bundan sonra kim Rabbinden gelen öğüdü (emri) dinler de faizden uzak durursa geçmişteki (yani anaparası) kendinindir. Artık onun işi Allah’a kalmıştır. Kim tekrar faize dönerse işte onlar cehennemliktir. Orada devamlı kalırlar”

Aslında kutsal kitabımızın dili bu hususta oldukça açıktır. Faizli bir borç almakta, faiz ödemekte günah ve haramdır. Fakat insanlar belli zamanlarda kredi alarak ev alabilirler. Mühim olan bu zamanların ayırtına varabilmektir.

Ne Zaman Kredi Çekilerek Ev Alınabilir?

Faiz ile bir borç edinmenin yalnızca tek bir yolu vardır, bu da zaruret halidir. Yani zorunluluk halidir. Bunu gerçekten de güzel yorumlamak gerekir. Eğer bir kişi kiralayacak bir ev bulamazsa, hiçbir şekilde kalacak yeri yoksa ve açıkta kalacaksa yani zaruret halinde ise, ancak o zaman kredi çekerek ev alabilir. Yani kiracı olmak asla ama asla faiz ile kredi almanın herhangi bir mazeretini oluşturmamaktadır.

Ülkemizde faiz almadan kredi kullandıran bankalarda bulunmaktadır. Bu bankalardan kredi alınabilir fakat bunun da yine bir koşulu vardır. Eğer bankadan ev almak amacı ile aldığınız borç, ailenizin rızkını tehlikeye düşürecekse yine kredi kullanmanız caiz olmayacaktır. Bu nedenle ciddi bir zaruret hali bulunmadığı müddetçe almak istediklerinizi kendi biriktirdikleriniz ile almanız dinimizce en uygun olanıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir