Eve Girerken Selam Vermenin 5 Fazileti

Sıkıntılarımız dolayısı ile aksattığımız en önemli hususlardan biri eve girince selam vermektir. Bunun yanı sıra normal hayatımızda da kişilere selam vermeyi aksattığımız olmaktadır. Oysaki selam vermek ve selam almak dinimizde oldukça önemli bir noktadır.

Selam vermek sünnetken, almak ise farzdır. Dinimizin bize emrettiği üzere selam vermek bir kimseye yapılacak en güzel dualardan biridir. Yani selam vermek dinimizde dua etme niyetine denk gelir. Elbette bunun bir sünnet olduğunu bilip dua etme niyeti ile selam verildiği takdirde bu durum böyledir. Yoksa herhangi bir niyet olmaksızın yalnızca sohbet amacıyla verilen selam dua niteliğinde değildir.


Eve Girerken Okunacak Dua


Selam vermek birçok anlama gelmektedir. Emniyeti, huzuru temsil ettiği gibi, kurtuluş anlamlarına da gelmektedir. Nisa Suresinde “Verilen selamı daha güzeli ile alın veya aynı ile karşılık verin.” İbaresi geçmektedir. Aynı şekilde Nur Suresinde de “Evlere girince kendinize, ehlinize Allah’tan bereket, esenlik ve güzellik dileği olarak selam verin” denmektedir. Peki eve girince selam verin derken ne kastedilmektedir?

Elbette ki girdiğiniz evde insanlar varsa bu selam onlara olacaktır. Fakat evinizde herhangi bir kimse yoksa bu kez evinizde bulunan rahmet meleklerine selam vermeniz gerekmektedir. Evinize girdiğinizde evde kimse yoksa “Esselamü aleynâ ve alâ ibadillahissalihin” denmelidir. Bu, Allah’ın selamı bizim ve salih kullarının üzerine olsun anlamına gelir.

Eve Girerken Selam Vermenin Faziletleri

  1. “Selam” Allah’ın adlarından insanların arasında koyduğu bir isimdir. Selamlaşarak bunu yaymak ise sünnettir. Selamlaşarak bu ad yayılacak ki, Müslümanlar arasında sevgi yayılacaktır. Evine girerken selam veren kimse, Allah’ın himayesi altına girer. ,
  2. Eve girerken selam vermek günahların affedilmesine bir vesiledir.
  3. Eve girerken selam veren kişinin evinde bereketi olur ve gittikçe de artar.
  4. Eve girerken selam vermek aynı zamanda sadaka niyetindedir. Aynı zamanda insanlara verilen selamında tesiri bu yöndedir. Beyhakî der ki, güler yüzle insanlara selam vermek sadakadır.” Bilindiği üzere sadaka vermek kaza ve belayı da defeder.
  5. Eve girerken selam veren ve yemeğini besmele ile yiyen kişi, gece ve gündüz şeytandan uzak kalmaktadır.

One thought on “Eve Girerken Selam Vermenin 5 Fazileti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir