Eve Girerken Okunacak Dua

Yüce Allah gündüz vaktini çalışmak ve ibadet için bizlere bahşetmişken, gece vaktini de evlerimizde geçirip uyumamız için ihsan etmiştir. Gecenin şerrinden korunduğumuz yegâne yer evlerimizdir. Fakat niyet olmadan, dua olmadan, Allah rızası olmadan dört duvarında bir hayrı ve koruma gücü bulunmamaktadır. Dolayısıyla en azından belli başlı konularda evlerimizi ve hane halkını korumak için dualara sığınmalıyız.

Eve girerken okuyacağınız dualar genellikle koruma ve huzur amaçlı olarak okunmaktadır. Aynı zamanda bu dualar sayesinde evinizde bereketi de sağlamanız mümkündür. Eve girerken okuyabileceğiniz dualar şunlardır:

  • Şüphesiz ki gün içerisinde yaptığımız her türlü faaliyetten evvel Besmele-i Şerif okunmalı ve her işe Allah’ın adı ile başlanmalıdır. Bir işte hayrı sağlamanın en temel yolu budur. Dolayısıyla evlerimize girerken de ilk yapmamız gereken elbette ki besmele çekmek olacaktır. Zira bir yere girerken ve çıkarken besmele çekmek sünnettir.
  • Allahümme inni es’elüke hayra’l-mevlisi ve hayra’l-mahreci. Bismillahi velecnâ ve bismillâhi haracnâ ve alâ’llâhi rabbenâ tevekkelnâ.

Anlamı: “Allah’ım, Senden giriş ve çıkışlarımın hayrını dilerim. Allah’ın adıyla girdik ve yine Allah’ın adıyla çıkarız. Ancak, Rabbimiz olan Allah’a güvenip dayanırız.”

Peygamber Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) bir kimsenin eve girerken bu duayı okumasını ve daha sonra ailesine selam vermesini buyurmuşlardır.

  • Eve girdiğinizde Peygamber Efendimizin buyurduğu duayı okuduktan sonra evde kimsenin olmadığını fark ederseniz, “es-Selâmü aleynâ ve Alâ ıbâdillahı’s-sâlihin” Bunun anlamı “Selam bize ve Allah’ın salih kullarının üzerine olsun ”dur.
  • Eğer bir kimse fakirlik çekiyorsa, evindeki rızkın bereketini görmüyorsa, Peygamber Efendimizin buyurduğu duayı okuduktan sonra İhlas Suresini okursa, Allahu Teala o kişinin içinde bulunduğu fakirlikten kurtarır, evine bereket verir.
  • Eûzü bikelimâtillâhit tammeti min şerri mâ halaka.

Anlamı: Yarattıklarının şerrinden Allah’ın tam kelimelerine sığınırım.”

Evinize girerken bu duayı okursanız, Allah’ın izni ile evden çıkana dek başınıza hiçbir şey gelmez ve size hiçbir şey zarar veremez.

  • Allahümme inni e’uzü bike en edille ev üdalle, ev ezille ev üzelle ev azlime ev uzleme ev echele ev yüchele aleyye.

“Ey Allah’ım! Hak yoldan sapmaktan, saptırılmaktan; ayağı kaymaktan kaydırılmaktan; zulmetmekten, zulme uğramaktan; cahillik etmekten veya cahillikle karşılaşmaktan Sana sığınırım.”

Bu dua da yine koruyucu dualardan biridir. Bu duayı eve girerken okuyan kişi korunur ve Rabbine sığınır.

  • Eve girerken okunabilecek dualardan bir diğeri de elbette ki Ayet-el Kürsi’dir. Ayet-el Kürsi her zaman her yerde okunabilecek en güçlü korunma dualarından biridir. Eve girerken, evden çıkarken, gece yatmadan evvel okunabilecek bir duadır. Eve girerken Ayet-el Kürsi okuyan kişinin evi sabaha kadar korunur ve Rabbimiz o evi fakirlikten korur. Evden çıkarken Ayet-el Kürsi okuyan kişiye Allahu Teâla 70.000 melek göndermektedir. Gönderilen bu melekler kişi adına dua ederler.
  • Bismillahi tevekkeltü alellahi le havle vela guvvete illabillah.

Anlamı: “Allah’ın adıyla Allah’a tevekkül ettim. Güç ve kuvvet ancak Allah’ın yardımı iledir.”

Bu dua da yine eve girerken okunabilecek dualardan biridir. Anlamı itibari ile de etkili bir duadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir